"KUZENLER" YENİDEN ATA TOPRAKLARINDA


2001 Ağustos'unda, "Paflagonia Projesi" kapsamında 3200 yıl önce ataları Venetler'in yaşadığına inandıkları topraklara bir bisiklet turu düzenleyen İtalyanlar, 28 Haziran 2002'de "Paflagonia'ya Yeniden Dönüş Projesi"ni gerçekleştirdiler.

Projenin mimarı Ugo Silvello, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada 2764 km. katedilerek tamamlanan turun, öncelikle dostluk ve kardeşliği vurgulamak, tarihe ışık tutacak bulgulara dünya medyasının ilgisini çekmek amacıyla bisikletlerle gerçekleştirildiğini, yeterince destek sağlayabildikleri takdirde projenin sürekliliğini düşlediklerini belirtmişti. İkinci adımda, öncelikle Paflagonia'da yani Bartın merkezli bir bölgede uzmanlar eşliğinde araştırmalar yapıp, Bartınlı yetkililerle birlikte belirlenecek bir anıtın restorasyonunu üstlenerek projeyle ilgili somut bir iz bırakmak istediklerini de eklemişti. On ay boyunca, durup dinlenmeden düşlerini gerçeğe dönüştürmek için yüzden fazla tanıtım toplantısı, dialar ve video görüntüleri eşliğinde söyleşiler gerçekleştiren Silvello, sonunda Padova yönetimini ikna etmeyi başardı. Padova'dan Bartın'a yaklaşık 50.000 USD civarında bir kaynak aktarımı kararı alındı. Şimdi iş konuyla ilgili T.C. Bakanlıkları'nın imzasına kaldı.

Padova'da gerekli kararlar alındıktan hemen sonra, yöreyi incelemek üzere bir heyet oluşturuldu. Yol giderleri İtalyan Elite firması sahibi Amerigo Sartore, Türkiye içindeki tüm masrafları da Bartın Belediyesi tarafından karşılanan beş kişilik ekipte Ugo Silvello'nun yanısıra Padova Vilayet Danışmanı Massimo Giorgetti, Padova Müzesi Müdürü Dr. Girolamo Zampieri, Restorasyon Mühendisi Romano Cavaletti ile Tarih Öğretmeni Lorena Prai yer aldı. Bartın Milletvekili Cafer Tufan Yazıcıoğlu, Vali, Bartın Belediye Başkanı Rıza Yalçınkaya, Amasra Belediye Başkanı Ali Yıldırım ve diğer yetkililer tarafından karşılanan ekip, 2 Temmuz akşamına kadar bölgedeki tarihi anıtları inceleme fırsatı buldu. Yöre insanının ekip üyelerine gösterdiği misafirperverlik, sundukları ikramlar iki ülke insanı arasında sıcak bir dostluk köprüsü kurulmasını sağladı. Araştırmalar esnasında çalışmalara yardımcı olmak isteyen insanların çabaları görülmeye değerdi.

İtalyan uzmanlar, tüm incelemelerin ardından ilk etapta Amasra Kuşkayası Yol Anıtı restorasyonuna başlamaya karar verdiler. Bunun için, öncelikle Bartın Belediye Başkanı ve yetkililerden oluşan bir heyetin Padova ziyareti söz konusu. Ardından ilgili bakanlıklardan resmi izinler alındığı takdirde çalışmaların 2003 yılı Haziran ayında başlayacağı bildirildi. Bu çalışmalar için Türkiye'den de arkeoloji öğrencileri ile gönüllülere ihtiyaç duyacaklarını belirten Ugo Silvello, bir diğer amaçlarının karşılıklı öğrenci değişim programları olduğunu, bu sayede Türk ve İtalyan gençleri kaynaştırmayı hedeflediklerini söyledi. Tarihi, kültürel, sportif bağların yanı sıra ticari alanda da işbirliği isteyen İtalyan uzmanlar, AB konusunda "Türkiye'siz AB olamaz" diyerek, bu görüşlerini somut biçimde ifade ettiler. Bu gezinin anısına Bartın'da bir iz bırakmak isteyen Lorena Prai, Paflagonia Projesi amblemini şehirde bir binanın duvarına resmedebilmek için Başkan'dan izin istedi. Başkan, bu teklife memnuniyetle "evet" demenin ötesinde, şehrin en yetenekli iki resim öğretmenini de görevlendirerek işin üç gün içerisinde bitirilmesine yardımcı oldu. Sonuç muhteşemdi: Tarihi Gazhane binasının yaklaşık on metrekarelik bir duvarına orijinal renkleriyle aktarılan ambleme Lorena tarafından son derece anlamlı bir ekleme yapılmıştı. Demir Atlı Venet savaşçısının kalkanında Avrupa Birliği'nin 12 yıldızı ile çevrelenmiş alana iki yarım daire şeklinde Türk ve İtalyan bayrakları yerleştirilmişti. Bu, Padovalı kuzenlerin bizim için hissettiklerinin en somut ifadesiydi.

3 Temmuz akşamı İtalya'ya uçan ekip üyeleri, 2003 Haziran'ı için şimdiden hazırlıklara başlayacaklarını bildirdiler.

EMEL (ALTAN) EGE 5 Temmuz 2002